Nejvyšší
body Šumavy na hraničním hřebenu dosahují výšek nad 1300 m n.m.
Nejvyššími vrcholy jsou Plechý (1378), Trojmezná (1361), Boubín
(1362), Jezerní hora (1343).
Na Šumavě se nachází velké množství rašelinových slatí, jejichž celková plocha činí cca 5.000 ha. Směrem do vnitrozemí přechází Šumava v Šumavské podhůří a na východě v Novohradské hory s výškami cca 1000 m n.m. - Libín (1096), Kleť (1083), Javorník (1089), Běleč (922), Poluška (919), Myslivna (1049), Vysoká (1034), Kamenec (1072). Lesní porost tvoří z převážné části smrky a malé zbytky smíšeného pralesa, kde jsou nejčastěji zastoupeny buky.
Na hřebenech šumavských hor pramení některé známé řeky - Vltava, Lužnice, Otava, Volyňka, Blanice, Úhlava. V Boubínském pralese s nachází několik jezer ledovcového původu - Plešné jezero, Čertovo jezero a Černé jezero, které svojí rozlohou 18,4 ha patří k největším jezerům u nás.
Šumava patří mezi chráněná území v České Republice a se svou rozlohou 163.000 ha je největší chráněnou oblastí v Čechách. Během našeho století vzniklo na Šumavě postupně několik přírodních rezervací - Vltavský luh, Vyšenské kopce (Český Krumlov), Čertova stěna (Loučovice), Zátoňská hora, Trojmezná hora, Kepelské mokřady, Hamižná, Boubínský prales, Mrtvý l uh, Jezerná slať, Rokytná slať. Nejznámější z těchto přírodních rezervací je Boubínský prales. Leží na úpatí hory Boubín v n.m. 920 - 1110 m. Jeho současná rozloha je 666 ha. "Jádro" pralesa tvoří nejzachovalejší zbytky původních rozsáhlých šumavských horských smíšených lesů, tzv. "pomezní hvozd". Nejstarší smrky a jedle dosahují stáří cca 300-400 let. Největší boubínský smrk, který padl v r. 1970, měl výšku 57,2 m a obvod 508 cm. Pozornost návštěvníků jistě upoutá i množství dalších stromů s neobvyklými růstovými deformacemi. Kolem jádra pralesa vede okružní naučná stezka - 8 zastavení, délka 3,8 km.
Šumava patří mezi oblasti cestovního ruchu 1. kategorie s možnostmi celoročního využívání. Milovníkům zimních sportů nabízí své služby vyhledávaná lyžařská střediska, např. Železná Ruda, Špičák, Pancíř, Kubova Huť, Churáňov. Poskytují velké množství kvalitních běžkařských tratí a těm, kteří dávají přednost sjezdovému lyžování, nabízí využití četných lyžařských vleků - Strážný, Kubova Huť, Kvilda, Modrava, Srní, Kašperské Hory, Železná Ruda, Stachy-Zadov-Churáňov-Nové Hutě, Nýrsko (umělý svah), nebo lanovky na Churáňov a Špičák-Pancíř.
Pokud dáváte přednost letní turistice naskýtá se vám nepřeberné množství možností. Celá Šumava patří k ideálním místům, kde si můžete odpočinout, uklidnit duši i mysl a načerpat ztracenou energii v nádherné přírodě. K tomu slouží mnoho turistických tras, ale také síť naučných stezek.
Ostrov Santos je součástí lesoparku Luh. Nachází se v blízkosti městského centra, přístup je možný z Fuferen lávkou pro pěší nebo po mostě z Dlouhoveské ulice. Ostrov je ze všech stran omýván říčními toky, a to řekou Otavou a Mlýnským potokem. Bývalé i současné centrum společenského dění v Sušici prošlo v roce 2012 a 2013 rozsáhlou rekonstrukcí. Ostrov Santos je dějištěm oblíbených kulturních akcí, jako je divadelní workshop Dramasteria, Rozmarné léto v Sušici nebo open air music festival Šumava Rocks. Na ostrově Santos naleznete velké dětské hřiště, kde si na své příjdou především děti. Stánek s občersvením funguje sezonně. V blízkosti hřiště a stánku se nachází kuželník. Provozovatelem kuželníku je občerstvení na Santosu. Na jednom cípu ostrova naleznete "plovárnu" s převlékárnou (směr na Fuferna) a na opačném konci ostrova stojí zvonička z dílny Václava Fialy. Zvonek na zvoničce je věnován známemů léčiteli Františku Ferdovi. Ostrov se může pochlubit i dalšími díly Václava Fialy a to pavilonem na poslouchání ticha a pavilon na pozorování oblohy.
zdroj: mestosusice.cz
leží severně od Kašperských Hor a svou nadmořskou výškou je nejvýše položeným královským hradem v Čechách. Byl vystavěn z příkazu krále Karla IV. v letech 1356 až 1361 na ochranu zemské hranice, zlatých dolů a rýžovišť a Zlaté stezky kašperskohorské.
Hrad byl vybudován na vysokém strmém ostrohu na půdorysu protáhlého oválu, jehož podélná osa směřuje od západu k východu. Je příkladem novéhohradního stavitelství 14. století. Dvě hranolové věže se připojují na obou stranách k paláci a tvoří s ním nedílný celek, chráněný již přímo vnějším opevněním. Obytné prostory měl hrad ve věžích a ve vyšších patrech paláce.
Ve 20. století prošel rozsáhlou rekonstrukcí započatou již před druhou světovou válkou. Od roku1994 hradem opět disponuje město Kašperské Hory. Dnes je hrad Kašperk přístupný veřejnosti, východní věž slouží jako rozhledna s nádhernou vyhlídkou na Šumavu, v prostorách purkrabství je stálá expozice věnovaná době Karla IV. V letním období se na hradě konají pravidelná vystoupení skupin historického šermu a divadelní představení. Každoročně (většinou první srpnový víkend) se koná tradiční pouť.
Velhartice leží v předhůří Šumavy nad říčkou Ostružnou v průměrné nadmořské výšce 622 m. Obec najdeme osmnáct kilometrů jihovýchodně od Klatov a jedenáct kilometrů západně od Sušíce.
Většinu návštěvníků uchvátí malebný pohled na scenérii někdejšího městečka s hradem na návrší uprostřed zalesněných vrchů.
Velhartice mají co nabídnout v každém ročním období. Vedle krásné přírody a hlubokých lesů je zde možnost koupání v rekreačním rybníku Bušek, sportování na víceúčelovém hřišti, možnost využití cyklotras a v zimě lyžařského vleku.
Dominantou městečka je hrad Velhartice postavený v letech 1290 - 1310. Z pánů z Velhartic se do historie zapsali zejména Bušek a jeho stejnojmenný syn, oba komorníci krále a císaře Karla IV.
Městečko se může pochlubit městskou památkovou zónou, ve které najdeme zajímavé ukázky městských i vesnických domů.
Na náměstí s kašnou stojí gotický kostel Narození Panny Marie a za obcí hřbitovní kostel sv. Máří Magdalény. Právě zde se odehrál děj pověsti, kterou literárně ztvárnil ve své baladě Svatební košile ze sbírky Kytice Karel Jaromír Erben.
Rabí je nejrozsáhlejší česká hradní zřícenina, jež se může pyšnit jedním z nejvyspělejších obranných systémů své doby v Evropě.
Přijeďte navštívit sídlo jednoho z nejmocnějších rodů pozdně gotických Čech, pánů z Rýzmberka. Ostatně je vám známo, v jakých místech a proč přišel nejznámější husitský vojevůdce, Jan Žižka z Trocnova, o svoje jediné zdravé oko? Máte představu, jaký výhled skýtá pohled z hradní věže? Proč se okolnímu kraji říká už po staletí prácheňský, či jak hluboká je hradní studna?
zdroj: hrad-rabi.eu
Sportovní areál – bazén Sušice byl vystavěn městem Sušice v letech 2012-2014 jako přístavba stávajícího zimního stadionu. Realizací tohoto projektu vznikl ucelený komplex zasazený do lokality Luh, kde vedle tohoto objektu najdete také moderní atletický stadion s tartanovou dráhou, fotbalové hřiště s umělým trávníkem, volejbalové a tenisové kurzy, in-line a cyklostezku, lanový a adrenalinový park OFFPARK, síť pěších a běžeckých tras, dětské hřiště, skatepark a v neposlední řadě i Otavský rekreační park – venkovní koupaliště. To vše v těsné blízkosti vodácké řeky Otavy.
V blízkosti penzionu dojezdné automobilem se na okraji rebubliky téměř na hranicích s Rakouskem nachází několik lyžařských areálů. Z vlastní zkušenosti pak můžeme doporučit bílé stopy vedoucí z obce Prášily.
A komu by to nebylo dost, tak proti penzionu je velikánská louka v docela prudkém kopci, takže když pustíte dolů sněhovou kouli můžete dole postavit snehuláka jako hora (vlastní zkušnost).
zdroj fotografií pokud není uvedeno jinak: Martina Gnidová